17 декември 2015 г.

НАУКАТА ЗАД ЩАСТИЕТО: Как да се чувстваме добре постоянно

Йо! Да, това е любимата ми въвеждаща сричка. :)

Държа да подчертая, че правописът ми не е отличен и постоянно правя грешки, но мисля, че съдържанието идва на първо място! Надявам се да ми простите грешките и ще се радвам ако действително извлечете нещо полезно от написаното.


И сега самото съдържание!


Винаги съм се чудел какво точно ни кара да се чувстваме прекрасно в един момент и не чак толкова добре в следващия. Например ако току що съм изял любимата си храна, чувството е превъзходно. Ако имам две контролни утре и не съм подготвен – чувството е отвратително.


Защо? Защо има болка? И няма ли начин да сме щастливи постоянно?


Дори не вярвах, че човечеството е намерило отговор на тези въпроси. Все пак кой може да каже с точност кое точно предизвиква щастието или пък защо изпитваме болка... но се оказа, че въпреки всичко съществуват някои научни факти, които имат потенциал да разнищят тайните зад това, което всъщност се случва когато сме щастливи или тъжни.


Като цяло, всяка една положителна емоция, която изпитваме, се дължи на 4 хормона в тялото ни:

  1. Допамин
  2. Ендорфин
  3. Окситоцин
  4. Серотонин


Допаминът отговаря за насладата, която изпитваме, когато очакваме награда. Ако сте се чудили защо е толкова приятно (и пристрастяващо) да цъкнете на известието във Facebook или да постигнете цел след дълги усилия – отговорът е в допамина. За всяко нещо, което ви е накарало да се почувствате добре, мозъкът ви прави асоциация и свързва това нещо с допамин. Така че всеки път когато правите това нещо, мозъкът ви си казва “това е нещо важно за оцеляването ми“ и ви награждава с приятно усещане. Проблемът е, че ако получаваме това нещо прекалено често, допаминът намалява, защото вече мозъкът ни регистрира, че имаме изобилие. Затова обикновено първият път когато пробваме нещо, то е най-вълнуващо, а после не чак толкова, но след като се лишим от него за известно време и го пробваме отново – чувството пак е страхотно.

Ендорфинът отговаря за това да се чувстваме добре след като се нараним. Благодарение на него след някаква травма обикновено не изпитваме болката веднага. По-приятният ефект от ендорфина се изпитва когато спортуваме. Но всъщност е необходимо да преминем извън границите на това, което е „нормална тренировка“ за нас, за да можем да изпитаме това приятно чувство, което се поражда от ендорфина. Смехът и плачът също пораждат ендорфин, заради вътрешните конвулсии, които получаваме когато се смеем или плачем, но понеже тези явления са кратки – затова и ендорфинът, който получаваме, идва за кратко.


Окситоцинът e хормонът на доверието и социалните връзки. Когато се чувствате сякаш може да се доверите на някого (т.е. го „харесвате“) или се наслаждавата на факта, че някой ви се доверява (т.е. ви „харесва“) – окситоцинът работи усилено. Често чуваме, че „не трябва да ни пука“, но истината е, че ние хората сме силно зависими от мнението на другите, защото в миналото (нека се върнем в дните на пещерните хора), ако си си създал причина да не те харесват в племето ти – това е означавало сигурна гибел за теб. Така че желанието ни да се „впишем“ е вградено в природата ни и надали може да се преодолее напълно.


Серотонинът е хормонът на уважението. Когато получаваме уважение се чувстваме добре и серотонинът ни мотивира да продължаваме с държанието, което ни е осигурило това уважение. Затова е често срещано следното типично явление в училище – по-големите деца тормозят по-малките. Понеже тормозещите виждат, че им се „разминава“, това им дава още по-голямо желание да доминират, защото ги кара да се чувстват добре. Аналогично, по-слабите деца научават, че не могат да доминират и затова живеят без да създават неприятности и активно избягват ситуации, в които са център на внимание, защото само по този начин могат да „оцелеят“ (поне от гледната точка на мозъка). Макар и в днешно време да няма реална опасност от това да сме център на внимание (поне в повечето случаи), мозъкът ни все още поставя на първо място оцеляването ни и вписването ни в заобикалящото ни общество.


Болката я причинява хормонът кортизол. Интересното е, че всъщност това не е „лош“ хормон. Чрез кортизола получаваме знак, че нещо не е наред и трябва да действаме веднага, за да променим това. Без кортизол нямаше да желаем да подобрим живота си. Простият отговор на въпроса „Защо изпитваме болка?“ е „Защото това върши работа!“.


Добре! А сега въпросът за милиони – как да получим повече от 4-те хормона на щастието? Ето някои идеи, които събрах от книгата и личния си опит.



КАК ДА ПОЛУЧИМ ПОВЕЧЕ ОТ ХОРМОНИТЕ НА ЩАСТИЕТО


I. ПОВЕЧЕ ДОПАМИН:


1. Поставяйте си цели
Това означава – радвайте се когато постигнете дадена цел, независимо колко малка е. Също така, целта трябва да отговаря на уменията ви – т.е. не трябва да е нито прекалено лесна, нито прекалено трудна (повече за това може да прочете в книгата “Flow” на Mihaly Csikszentmihalyi). След като постигнете целта си – време е да преминете към следващата. Разделяйте трудните или неприятните задачи на малки части.

Технически погледнато няма значение каква е целта ако отговаря на следните условия:

  • отговаря на нашите умения (малко по-трудна е от това с което сме свикнали, но не е чак непостижима);
  • дава обратна връзка (можем да определим дали се приближаваме към осъществяването й или не);
  • конкретна е (знаем какво точно искаме да постигнем).

Може целта ви да е да минете на следващото ниво в Super Mario Bros. (ако е така, минете през комина в 4-2, за да стигнете по-бързо до последното ниво) или да построите ракета. Според това какъв човек сте – и двете цели имат потенциал да стимулират допамин.


Ако ползвате списък със задачи на телефона си, сигурно сте попадали в следната ситуация – свършвате нещо, но сте забравили да го добавите в списъка със задачите. Затова го добавяте в списъка със задачите, само за да може да го отбележите като свършено. Това е силата на допамина.





2. Създавайте неща

Това е свързано с поставянето на цели и е нещо, което знам от личен опит. Когато вложите труд в нещо значително (за вас), се чувствате добре. Сигурно сте чували, че „щастието е пътуване, а не дестинация“. Това е вярно - когато създавате нещо значимо, вие си представяте какъв ще е резултатът от това и тук идва допаминът (това, което си представяте, е „наградата“, която очаквате). 

Истината е, че повечето хора живеят с начина на мислене „какво мога да взема от света“, вместо какво мога да ДАМ на света. И най-интересното от всичко е, че се чувстваме много по-добре когато ДАВАМЕ, отколкото когато ВЗЕМАМЕ. 


Вероятно ви се е случвало да мислите „само ако получа това - ще съм щастлив“, след това получавате това нещо и макар да ви е направило щастливи за кратък период от време, чувството на щастие бързо изчезва и след това отново търсите ново нещо, което да запълни празнотата. Това е разликата между опити да сме щастливи чрез външна стимулация, вместо чрез вътрешно удовлетворение от добре свършена работа. 

Според мен дори и удовлетворяващото чувство на постижение е временно, но предимството на този подход е, че гради характера ви, докато чрез външната стимулация (храна, телевизия, алкохол, наркотици и т.н.) не търпите никакво развитие.






II. ПОВЕЧЕ ЕНДОРФИН:


1. Намерете смеха!
Звучи очевидно, но смехът поражда повече ендорфин и следователно повече хубави емоции. Комедии, позитивни хора – всичко, което ви кара да се смеете по-често, обкръжете се с него. 


Стремете се да избягвате хора, които постоянно се оплакват. Ако се чудите защо го правят, отговорът е следният - емоциите са пристрастяващи. Затова ако изпратите мрънкащите ви баба и дядо на Хаваите, вероятно ще се насладят за около час и след това отново ще започнат да търсят неща, за които да се оплакват (виждал съм това явление много пъти, макар и не в точно този контекст). 

Всичко, което приемате като информация от медиите и заобикалящите ви хора се отразява на мисленето ви без дори да го осъзнавате. Бъдете изключително внимателни и не обръщайте внимание на отрицателната енергия.

Това пък ще прозвучи странно, но плачът също работи, защото тялото ви отново отпуска ендорфин. Така че ако ви се плаче – направете го, изненадващо най-вероятно ще се почувствате по-добре!





2. Спортувайте – но с разнообразие.
Разнообразете начина по който спортувате. Или по-точно – дайте мааалко повече от себе си и тялото ви ще ви възнагради с ендорфин и хубавото чувство, което го придружава.


Също така пробвайте да се разтегнете. Разтягане в началото е доста неприятно, но след това води до приятно чувство, което може би сте изпитвали. Не е нужно да го правите с часове, дори няколко минути са достатъчни за добър ефект.


Направете спортуването ЗАБАВНО (с цели). Тук идва на помощ и допаминът. Като комбинирате спортуването с това да имате конкретна цел от тренировката – чувството става двойно по-приятно. 






III. ПОВЕЧЕ ОКСИТОЦИН:


1. Общувайте с позитивни хора, които ви харесват (дори и виртуалните стават!)
Отново звучи очевидно, но ако се заобиколиш с хора, които те харесват – ЩЕ СЕ ЧУВСТВАШ ДОБРЕ. Най-добрият вариант е да общуваш с тези хора на живо, но дори и това да е невъзможно, пак можеш да получиш „олекотена версия“ на това приятно чувство като просто си пишете в интернет.


Всеки път когато мозъкът ни регистрира, че друг човек ни харесва и ни има доверие – окситоцинът ни залива и се чувстваме изключително добре.


Ако общуваме с приятели почти винаги идва и ендорфинът, защото се смеем непрекъснато (около хора смехът винаги е много по-често явление).


Нека да вникнем още по-дълбоко. Ако играете с малки деца или животни – това също може да стимулира окситоцин.


Също много ефективно е да се заобиколим с голяма група позитивни хора, които споделят вижданията ни. Ако сте ходили на концерт, футболен мач или някакво друго събитие – знаете какъв точно е ефектът от това. Всички се забавляват и енергията се предава от един на друг. Хората имат огледални неврони, затова когато някой е щастлив, вие същото чувствате щастието му и по същия начин, когато изпитва болка – вие също чувствате болката му (имаме вградена емпатия).





2. Говорете с непознати
Всеки път когато създадем нова връзка на „доверие“ (т.е. някой започне да ни харесва), нашият мозък ни възнаграждава с положителни емоции. Затова говоренето с непознати е сред най-ефективните методи за повишаване на окситоцина (а и серотонина, но за него след малко).


Ключът към овладяването на това е умение е поставянето на малки „социални“ цели - например да говорите с непознат за кратък период и постепенно да увеличите продължителността чрез изградената инерция. Социалната инерция се изразява в това, че след всеки един кратък разговор, в което не ви се е случило нищо лошо, мозъкът ви регистрира това като положително изживяване и следващият път, когато се опитате да говорите с непознат, процесът става малко по-лесен.


Докато сме на темата за градене на доверие, ето един начин да изградите доверие между вас и някой, който не харесвате или не ви харесва – проведете КРАТЪК разговор с него, който завършва във взаимно съгласие. Ако общуването е кратко, но завършва в положителна насока и този процес се повтаря често – скоро вероятно ще започнете да харесвате този човек подсъзнателно и обратното (затова и може би сте наблюдавали явлението, при което ако направите на някой малка услуга, ви е трудно да откажете да му направите и втора, по-голяма услуга).





3. Докосвайте и бъдете докосвани
Масаж, прегръдки, целувки и т.н. Гарантирано е, че окситоцинът ви ще е в небесата. Няма нужда от подробни обяснения.






IV. ПОВЕЧЕ СЕРОТОНИН:


1. Преодолявайте страхове
Когато преодолеете някакъв страх, чувството е неописуемо. Тук най-голямата награда не са хормоните, а фактът, че се развивате. Освен това, когато преодолеете някакъв страх, вашата мрежовидна активираща система (селективният ви фокус) преминава в нов режим. Ако не разбирате какво значи това – ето ви пример. Преди да преодолеете страха, винаги очаквате най-лошото, търсите си оправдания и понякога буквално сте психически парализирани. Но след като преодолеете страха, започвате да виждате всички възможности пред вас – т.е. започвате да имате положителни очаквания от света и виждате само хубавото.





2. „Отключете“ увереността в себе си
Всеки път когато навлезете в „непозната територия“, мозъкът автоматично започва да сканира и да се опитва да разбере какъв е статусът ни в тази среда, кой е лидерът и дали ще е опасно ако сме прекалено изразителни. Така че според мен проблемът не е, че ни липсва увереност, а че просто не я проявяваме достатъчно често, заради този наш вграден механизъм за самосъхранение (постоянната увереност е друго нещо - тя се гради бавно и на базата на всички наши изживявания, които формират субективната ни реалност). Но това може да бъде преодоляно.


Ключът е да предоставите доказателства, а не обещания, на мозъка си. Тоест няма как логически чрез мислене да се убедите да бъдете уверени – трябва физически да покажете (чрез действие), че няма опасност. За да постигнете това е нужно да направите нещо, което не е типично ваше държание или се счита за „странно“ от обществото. Например ако опитате да вдигнете ръката си и започнете да крещите някъде където има хора, първата ви естествена реакция ще е да понижите гласа си и да започнете да се обръщате, за да видите дали няма някой да ви създаде неприятности. Но след като видите, че никой нищо не прави – автоматично се чувствате по-уверени и гласът ви се „отпуска“.


Ако докажете на себе си, че можете да доминирате в дадена среда, ще започнете да забелязвате влиянието си върху другите и понеже се чувствате добре, ще продължите със същото държание, което ви е докарало до тази позиция. По същия начин, ако сте стояли тихи през цялото време, най-вероятно ще продължите да бъдете тихи, защото за мозъка ви това е оптималното държание, което ще ви осигури оцеляване в тази конкретна среда.





3. Приемете нещата каквито са
Винаги ще има ситуации, в които няма да получавате уважение по една причина или друга. Но дори и в това положение имаме вградена защита е тя е да се насладим и да приемем нещата каквито са. Когато приемем положението си, автоматично се връщаме към настоящето и не мислим толкова за проблемите в бъдещето или препятствията от миналото (отлична книга по тази тема е “The Power of Now” на Eckhart Tolle). Тялото ни се успокоява и това ни  дава възможността да са насладим на простия факт, че сме тук и сега.


Запомнете следното нещо. Настроението ни ПО ПОДРАЗБИРАНЕ е да сме радостни.



---

За повече информация на тази тема, прочетете „Meet Your Happy Chemicals“ и на Loretta Graziano Breuning (Ph.D.). Препоръчвам ви я – определено е една от най-добрите, които съм чел някога! Прочитането на цялата книга ще ви даде значително по-дълбоко разбиране на нещата.


Надявам се научихте нещо полезно за себе си! :)


Аз изчезвам, до после! Give value!

16 ноември 2015 г.

SimplePad - текстов редактор за Windows с цветове

Реших да се пробвам да направя нещо на VB.NET. Не защото е най-добрият език за програмиране, а просто защото е най-простият за създаване на приложения с графичен интерфейс за който се сетих! :)

SimplePad - какво е?
SimplePad е примитивен текстов редактор за Windows, наподобяващ обичания от всички Notepad.

С какво се различава SimplePad?
За разлика от Notepad, SimplePad поддържа сменяне на цвета на текста и фона (подходящо ако предпочитате да не товарите очите си излишно) и писане от дясно наляво (от менюто за десен бутон). Поддържат се също подчертан и зачертан текст, но форматирането не се запазва заради ограниченията на TXT формата.

Как да инсталирам SimplePad?
1. Изтеглете SimplePad.
2. Разархивирайте папката където и да е с програма като WinRAR или 7-Zip.
3. Пуснете програмата през "SimplePad.exe"!

ВАЖНО: Нужен ви е инсталиран .NET Framework 4.5.2 преди да пуснете SimplePad.

6 ноември 2015 г.

MyPymodoro - Windows приложение за продуктивност и почивка

Време беше да се пробвам да направя нещо и за Windows! Ето една програма (е, всъщност елементарен Python скрипт, който е "замразен" в .exe след много главоболия с PyInstaller, но все пак), която ще ви помогне да работите по-ефективно.

MyPymodoro - какво е?
MyPymodoro е приложение за Windows, което е базирано на pomodoro техниката за продуктивност, при която работите за 25 минути, а след това си вземате почивка за 5 минути и продължавате работа.

Как да инсталирам MyPymodoro?
1. Изтеглете MyPymodoro.
2. Разархивирайте папката където и да е с програма като WinRAR или 7-Zip.
3. Пуснете програмата през "MyPymodoro.exe"!

Как работи MyPymodoro?
След като пуснете програмата от "MyPymodoro.exe", започва обратно броене от 25 минути и отдолу виждате колко точно време ви остава до почивката. След като времето изтече, браузърът ви се зарежда и се отваря клип в YouTube, който ви напомня да спрете каквото правите и да си починете малко.

Как да променя минутите в началото на 10, 15, 30... ?
В папката на приложението има файл "settings.txt". Отворете го с някой текстов редактор като Notepad и променете числото на ред 2 (това са минутите).

Как да променя сайта, който се отваря след изтичане на времето?
В папката на приложението има файл "settings.txt". Отворете го с някой текстов редактор като Notepad и променете адреса на ред 5.

Нали беше Pomodoro? Защо "Pymodoro"?
Идва от Python и Pomodoro. От там - Pymodoro. :) Понеже вече има приложение с такова име, сложих и едно "My", за да се различава.

Screenshot


30 октомври 2015 г.

Какво научих през 2015 (Част 3)

Това е първата година, през която чета по-активно. Успях да прочета около 30 книги, но имам още малко време. Тук са изброени любимите ми и е представена най-важната информация, която научих от тях.

11. The Millionaire Next Door (Thomas J. Stanley)


Повечето милионери (първо поколение) имат 7 общи характеристики:

1) Харчат по-малко от това, което печелят. 
Повечето от тях карат сравнително стари коли, не си купуват най-новото и най-луксозното. Останалите пари те инвестират.

2) Разпределят времето, енергията и парите си по такъв начин, че да спечелят още пари.
Повечето милионери не губят времето си в непродуктивни дейности. Те също така управляват финансите си и са наясно къде отиват парите им. Те печелят и инвестират пари от ранна възраст.

3) Вярват, че по-важно е да си финансово независим, отколкото да показваш "висока класа".
Повечето от тях не живеят в разкошни домове и не отговарят на типичния стереотип за милионер.

4) Родителите им не са ги подкрепяли финансово за неща, които не са от първа необходимост.
Съществува връзка между това колко пари човек е получил от родителите си и това колко е склонен да работи, за да спечели повече.

Повече пари от родителите = по-малко собствени спечелени пари
По-малко пари от родителите = повече собствени спечелени пари

5) Децата им са способни да се издържат сами
Във връзка с предишния принцип, ако децата на даден милионер не са финансово независими, това се отразява лошо както на децата, така и на родителя. Той губи пари, а те имат по-малко желание да печелят пари сами.

6) Продават на богатите
Много често тези, които продават на богатите, стават богати. Това зависи от способността на човек да се възползва от временни възможности, които се появяват на пазара.

7) Работят за себе си
Значително по-трудно е човек да стане милионер, когато работи за някой друг. Повечето милионери от първо поколение имат собствен бизнес.


12. The Compound Effect: Jumpstart Your Income, Your Life, Your Success (Darren Hardy)


Промяната в живота ни се базира на 3 неща:
- малки действия;
- постоянство;
- време.

Тези 3 елемента водят до радикална промяна в живота ни. Тя може да бъде положителна или отрицателна, в зависимост от това колко разумни са били тези малки действия ("снежинки"), които с времето формират "снежна топка".

Най-ефективното мислене за успех: поемам 100% отговорност, за това което се случва в живота ми.

В началото ние правим избор, а после нашият избор прави нас. Ключът е в малките неща.

Имайки това предвид, навиците ни са от най-голямо значение при определяне на успеха ни.


13. Transform Your Habits: The Science of How to Stick to Good Habits and Break Bad Ones (James Clear)


Навиците се състоят от 3 части:
- подсещане;
- действие;
- награда.

Т.е. нещо ни подсеща за навика, извършваме определено действие и накрая получаваме награда.

Един навик става такъв за средно 66 дена. Това означава, че след толкова време едно действие става автоматизирано, т.е. просто го правим, защото вече е част от нас и ще е странно ако пропуснем да го извършим. Самото извършване на действието може да е съзнателно, но започването става значително по-лесно.

Не е препоръчително е да се фокусираме върху изграждането на повече от един навик наведнъж. Възможно е, но се усложнява процеса и е доста вероятно да се откажем.

Как да формираме нов навик:
1) Поставете си нищожна цел, в която не може да се провалите. Например: ще чета всеки ден по 5 минути.
2) Подсетете се, че трябва да извършите целта (с аларма например). Това е подсещането.
3) Изпълнявайте тази цел всеки ден. Това е действието.
4) Отбeлежете някъде, че сте извършили действието. Например с приложения като HabitBull. Това е наградата.

Още насоки:
1) Навиците се формират по-лесно когато са извършени след друг (стар) навик.
2) Не е добра идея да се пропуска ден при формирането на навик. Един ден няма да провали всичко, но се стремете да не стават повече от един.
3) С времето може да направите дневната си цел по-трудна за постигане. Важното е, че това трябва да става бавно и постепенно.
4) Не е важно това колко "добре" сте се представили в изпълняването на действието. Важно е постоянството.
5) След време вероятно няма да ви е нужно подсещане.

Как да отстраним лош навик:
- заменете го с друг
- елиминирайте подсещанията за навика
- кажете на други, за да ви държат отговорни
- планирайте за провал


14. Mastering Creativity: Break Through Your Mental Blocks and Uncover Your Hidden Creative Genius 
(James Clear)


Колкото повече създаваме, толкова по-голям е шансът да създадем нещо изключително. Не можем да предскажем дали това което създадем, ще е нещо революционно или просто поредният посредствен продукт.

Много от известните учени са имали хиляди открития, но хората ги помнят само с 1 или 2 неща, които са били най-значителните им за човечеството приноси.

Важно е постоянството. Колкото по-често проявяваме креативност и създаваме нови неща, толкова по-вероятно е да създадем нещо изключително. Това е така, защото с времето ставаме по-добри в създаването и качеството на продукта ни автоматично се подобрява.

Всеки човек е способен да създава. Всеки човек може да бъде "креативен".


15. The Power of Now: A Guide to Spiritual Enlightenment (Eckhart Tolle)


Повечето от нас не живеят в настоящето. Постоянно мислим за грешките от миналото или се страхуваме от бъдещето. В настоящето се намира най-голямото щастие, което можем да изпитаме като хора. Когато осъзнаем, че точно в този момент всичко е наред - изпитваме чувство на спокойствие.

Връщането в настоящето е изключително просто. Просто трябва да забележим и приемем, че в момента не сме в настоящето и това автоматично ни връща там.

По същият начин можем да елиминираме негативни емоции:
- забелязваме съзнателно, че чувстваме дадена емоция;
- приемаме я;
- тя изчезва - бавно, но със сигурност.

Всяка емоция, която не искаме да приемем, ще продължава да ни тормози. Ако си повтаряме "защо съм ядосан, не искам да съм ядосан", ще продължаваме да сме ядосани. Емоциите са пристрастяващи.

Въпреки всичко това, умът ни отново и отново ще ни връща назад в миналото и напред в бъдещето чрез мислите ни. Никога няма да сме в настоящето през цялото време, но можем да станем по-добри във връщането към него чрез медитация.

ЗАБЕЛЕЖКА: Не съм фен на такива книги, но тази е изключителна и ми харесва, защото има практическо значение.

---


26 октомври 2015 г.

Какво научих през 2015 (Част 2)

Това е първата година, през която чета по-активно. Успях да прочета около 30 книги, но имам още малко време. Тук са изброени любимите ми и е представена най-важната информация, която научих от тях.


6. The Talent Code: Unlocking the Secret of Skill in Sports, Art, Music, Math, and Just About Everything Else 
(Daniel Coyle)




Талантът е надценен. Истината е, че практиката идва на първо място. Колкото повече практикуваме дадено нещо, толкова по-добри ставаме в него.

Научното обяснение се крие в миелинoвия слой на нервната система. Той отговаря за скоростта и лекотата, с която се справяме с дадена задача. Повторението е ключът към това да се справяме все по-лесно с определена дейност.

За да станем добри в каквото и да било трябва:
- да намерим някаква мотивация да започнем
- да практикуваме това нещо (около 10 000 часа за експертно ниво)
- да си намерим учител
- да поправяме грешките си една по една.

С достатъчно практика и способността да се учим от грешките си можем да стигнем високо ниво във всяко едно начинание.


7. The Willpower Instinct: How Self-Control Works, Why It Matters, and What You Can Do to Get More of It 
(Kelly McGonigal)



Силата на волята е ограничен ресурс. Всеки път когато вземем решение за каквото и да било, ние се изтощаваме психически. Рано или късно сме прекалено изтощени да мислим и се поддаваме на импулси, а това води до лош избор (спорове с близки, нарушаване на правилно хранене и т.н.).

Най-доброто време да свършим нещо важно е рано сутринта, тъй като тогава е най-вероятно да имаме нужната сила на волята.

Има 3 основни начина да "възобновим" силата на волята си:
- да се нахраним
- да се наспим
- да спортуваме

Най-ефективният метод за възобновяване на силата на волята е да се нахраним, тъй като нивата на глюкоза в кръвта ни са определящи за това дали ще имаме нужната енергия и желание да свършим нещо.

През деня, изключително ефективно е да се възползваме от 20-минутната дрямка, която бързо ни ободрява.

Крайното решение е да вдигнем адреналина си (чрез кардио или някакъв вид спорт), като това автоматично "събужда" тялото ни и временно ни дава допълнителна енергия.


8. The Upside of Stress: Why Stress Is Good for You, and How to Get Good at It 
(Kelly McGonigal)


Стресът не е лошо нещо, но мисленето ни за стреса е много лошо нещо. Ако просто променим мисленето си и приемем стреса за естествената реакция на тялото ни спрямо дадена ситуация, ефектът му е коренно различен.

Ако мислим за стреса като нещо нежелано, тялото ни го възприема като такова и здравето ни понася последиците. Но пък по същия начин, тялото ни ни "оборудва" с нужните средства ако приемем стреса като нещо очаквано и полезно.

Когато се страхуваме от нещо, ефектът от страха значително се намалява ако променим мисленето си за чувството, което изпитваме, на "не се страхувам, а просто се вълнувам".

Когато се намираме в неприятна ситуация извън контрола ни, почти напълно можем да елиминираме лошите чувства като "приемем" това, което се случва.

ЗАБЕЛЕЖКА: Тези неща звучат нелепо, но в книгата има десетки научни изследвания, които потвърждават написаното горе.


9. The One Thing: The Surprisingly Simple Truth Behind Extraordinary Results (Gary Keller)


Вместо да се стремим да свършим всичко, по-добре е да се съсредоточим върху ЕДНО нещо, което ще ни донесе най-много резултати.

Повечето хора искат да свършат всичко наведнъж. Не става. По-ефективно е да намерим това нещо, което ще подобри живота до такава степен, че другите неща стават почти незначителни.

Когато намерим това нещо, трябва да съсредоточим най-много от енергията си за свършването му. Всички останали неща временно остават на заден план. 

И не, не е възможно е да се съсредоточим правилно върху повече от едно нещо наведнъж. Ако се опитаме, резултатите ни ще бъдат по-слаби.

"Прави по-малко неща за повече ефект, а не повече неща със странични ефекти."


10. Mini Habits: Smaller Habits, Bigger Results (Stephen Guise)


Най-лесният начин да превърнем нещо в навик е да имаме изключително малки изисквания към себе си и да сме постоянни.

Например искаме да си създадем навика да правим по 100 лицеви опори на ден. Повечето хора без предварителна физическа подготовка или ще издържат за кратък период от време или въобще няма да започнат.

По-добре е да си кажем, че ще правим само 1 лицева опора. След като си поставим такава нищожна цел, мозъкът ни си казва "това не е толкова зле" и често продължаваме и правим все повече и повече повторения. Но ако започнем с целта да направим 100 лицеви опори, провалът е почти гарантиран, защото се изисква прекалено много сила на волята.

Това работи, защото се базира на закона на Нютон за инерцията: "Всяко тяло запазва състоянието си на покой или на равномерно и праволинейно движение дотогава, докато външна сила не го изведе от това състояние."

Ако искаме да започнем да правим каквото и да било, най-добрият начин е да си поставим абсурдно нищожна цел и е почти гарантирано, че след това ще имаме нужната енергия да продължим напред.

---


19 октомври 2015 г.

Какво научих през 2015 (Част 1)

Това е първата година, през която чета по-активно. Успях да прочета около 30 книги, но имам още малко време. Тук са изброени любимите ми и е представена най-важната информация, която научих от тях.


1. Flow: The Psychology of Optimal Experience (Mihaly Csikszentmihalyi)



Най-щастливи сме не когато бездействаме, а когато умът ни работи активно по някаква задача. Тогава изпитваме състояние на "flow", в което не усещаме как минава времето, забравяме за проблемите си, изпитваме чувство на контрол върху това, което правим и временно мозъкът ни спира да мисли за това как ни възприемат околните.

Нужни са 4 неща, за да сме в състояние на "flow":

1) Задача, която отговаря на уменията ни:
- високи умения и ниско предизвикателство = СКУКА
- ниски умения и високо предизвикателство = ТРЕВОГА/ГНЯВ
- високи умения и високо предизвикателство = FLOW

2) Конкретна цел от задачата:
- целта може да е просто да завършим задачата, но трябва да е конкретна
- неясни цели = неясни резултати

3) Обратна връзка:
- трябва по някакъв начин да разбираме дали се доближаваме до целта
- това е нужно, за да можем да изпитваме удоволствие от това, което правим
- също така е необходимо, за да можем да променим тактиката си за постигането на целта ако е необходимо

4) Концентрация
- трябва да се фокусираме САМО върху задачата пред нас


2. The Paradox of Choice: Why More Is Less (Barry Schwartz)


Живеем в свят на твърде много избор. Постоянно е необходимо да вземаме решения за всякакви неща. Всичко това ни изморява и когато трябва да вземем важно решение - не можем да мислим правилно, защото сме изтощени от другите решения, които са ни товарили през деня.

Когато имаме прекалено много избор, мозъкът ни блокира (например ако трябва да свършим 100 неща, изведнъж нямаме сила или желание да свършим и едно от тях, макар физически да сме способни на това).

Когато пазаруваме за каквото и да било, това правило важи в пълна сила. Ако постоянно сравняме цени, характеристики и искаме "най-доброто", ние сами си предоставяме негативни емоции.

Най-лошият отрицателен ефект от това е, че дори и да направим избор след дълго сравняване, не сме доволни от него, защото автоматично мислим, че най-вероятно е имало по-добър вариант. 

Ключът е да спрем да се стремим към съвършенството. Вместо винаги да се стремим за "най-добрият избор", по-ефективно е да се стремим за избор, който е "достатъчно добър". Така няма да изпитваме разкаяние и ще сме доволни. Доказателство: според статистики, бронзовите медалисти са значително по-щастливи от сребърните медалисти (близкият провал боли повече). 

Практическо приложение: поставяйте си ограничения когато правите избор за нещо.


3. Why We Get Fat: And What to Do About It (Gary Taubes)



Въглехидратите са основната причина да пълнеем. Защо? Заради хормона инсулин. 

Причината е, че тялото ни се нуждае от инсулин, за да обработи въглехидратите и да регулира кръвната ни захар. Колкото повече въглехидрати приемаме, толкова повече инсулин ни е нужен. 

Проблемът е, че инсулинът също регулира метаболизма на мазнините. Колкото повече инсулин секретирамe или инжектираме, толкова повече мазнини трупаме. Високи нива на инсулин водят и до инсулинова резистентност, която пък води до сърдечни болести и рак.

Генът също играе роля. Всеки човек е различно генетически предразположен за това колко ще напълнее от прием на въглехидрати. Това е извън контрола ни.

Повечето евтини храни са богати на въглехидрати. Също така тези храни доминират пазара и са най-лесно достъпните за мнозинството. Затова често се наблюдава явление, при което бедните хора са по-дебели, а по-заможните хора, които могат да си позволят повече храна, не. С други думи - количеството приета храна не е толкова важно колкото нейното качество.

Храни за отбягване:
1) Всякакъв вид захар (прости въглехидрати) 
- бяла захар, кафява захар, мед, бира (съдържа малц), прясно мляко (лактоза), сиропи, усладено кисело мляко, плодов сок и дори самите плодове
2) Всякакъв вид нишесте/скорбяла (сложни въглехидрати)
- зърнени храни (дори "пълнозърнести"), ориз, хляб, спагети, картофи, крекери, царевица, грах и дори някои видове боб.

Понеже не е реалистично да се откажем изцяло от всички тези храни, хубаво е да осъзнаваме ефекта от приема им и по възможност да ги заменим с храни богати на протеин и мазнини.

ЗАБЕЛЕЖКА: Все още има спорове дали това е абсолютно вярно, но при мен лично минимизирането на приема на въглехидратите има положителен ефект в почти всяко едно отношение.


4. The War of Art: Break Through the Blocks & Win Your Inner Creative Battles  
(Steven Pressfield)



Винаги преди да опитаме нещо ново и неизвестно - изпитваме страх. Това е в природата ни и е неизбежно. Също така се стремим към съвършенство и винаги искаме най-доброто. Често си измисляме оправдания като "ако постигна X, чак тогава ще мога да започна". Това е илюзия. 

"Съпротивлението" е най-големият ни враг. То ни спира на място и ни оставя в пространството на посредствеността. То не ни позволява да се развиваме и измисля оправданията, които спират прогреса ни.

Има само едно нещо което може да спре страха: действие. Където и да сме, на каквото и ниво да сме - ключът е просто да започнем да действаме.

"Професионалистите" не са хора, които не изпитват това вътрешно съпротивление. Те просто го приемат, разбират го и действат въпреки присъствието му.

Започни сега. Каквото и да е. Дори и да не си добър в него. И повярвай, че ще станеш по-добър в това нещо с времето.


5. Tribal Leadership: Leveraging Natural Groups to Build a Thriving Organization 
(Dave Logan)



Човешкото мислене е силно свързано с това колко е успял един човек или организация. Съществуват 5 нива на мислене:

1. Светът е ужасен!
Характерно мислене за хора, които не вярват в позитивно бъдеще или през повечето от време от живота си не са изпитвали щастие поради някаква причина (трагедия, попадане в затвора). Типично за тях е да очакват всеки да е негативно настроен към тях и да обвиняват всичко и всеки освен себе си за проблемите си.

2. Моят живот е ужасен.
Това мислене е характерно за хора, които осъзнават, че има други хора, които са щастливи, но това е само за другите! Те смятат, че щастието не е предназначено за тях самите и обикновено приемат съдбата си като непроменима, затова и изпадат в апатия. Често се обявяват за жертва  на обстоятелствата си и игнорират силните си страни.

3. Аз съм страхотен, но другите не.
Така мислят хората, които смятат, че те самите са велики, а проблемът се корени в другите. Не обичат да работят в екип, защото смятат, че другите не са достатъчно компетентни. Преобладаващо използват "аз", вместо "ние" и се засягат от това, че другите не са на тяхното ниво. Значителен проблем на това мислене е, че идва момент, в който развитието на такъв човек спира, защото мисленето като "вълк единак" не позволява да се реализират по-големи и значителни проекти, които изискват работа в екип.

(... май съм на това ниво през повечето време. :))

4. Ние сме страхотни.
При такова мислене, хората приемат, че има някои неща, които не могат да свършат сами и търсят съдействие от хората до тях. Те осъзнават своята стойност, но също така и са здраво стъпили на земята, така че оценяват и тези около себе си. Повечето големи компании се състоят от екипи с такова мислене. Проблемът е, че това мислене намеква, че "другите" (групи от хора) не са страхотни "като нас" или просто липсва каквото и да било отношение към външни групи.

5. Светът е страхотен!
Най-високото ниво на мислене, но и най-трудно постижимото. Характеризира се с това, че човекът осъзнава, че е част от нещо по-голямо, от нещо, което може да промени света. Той обича живота си, допринася за света, заедно с хората около него (които са на същото ниво на мислене) и приема всички останали като допринасящи. Той очаква най-доброто от живота и обикновено го получава.

Важно е да се каже, че всеки един човек може да премине от едно ниво към друго (за съжаление това означава нагоре, но също така и надолу).

Ключът да преминеш от едно ниво към следващото е:
- да осъзнаеш, че си на дадено ниво
- да си проактивен в отиването напред
- да си склонен да се учиш от всичко и всеки
- да си заобиколен от хора на следващото ниво.

25 септември 2015 г.

ChessTime - шахматен часовник за Android!

Второто ми Android приложение, породило се от необходимост!

ChessTime - какво е?
Шахматен часовник за Android. Приложението е перфектно за ситуации, в които играете навън и се дразните от това колко бавно играе противникът ви... или пък ако просто искате да изиграете "една бърза"! :)

Как да го инсталирам?
1. Изтеглете .apk файла.
2. Прехвърлете го на Android устройството си.
3. Отворете файла през устройството си!

Имам проблем с инсталацията!
ChessTime работи с Android 4.0.3 (IceCreamSandwich) и нагоре. Ако Android не ви позволява да инсталирате приложението, отидете на Settings > Security и сложете тикче на "Unknown sources". На по-малки дисплеи имате опцията да скролвате, за да се види целият часовник.

Какво е Flip mode?
Във "Flip mode" времето на Player 1 (с белите фигури) се обръща наопаки, за да може да му е по-удобно да вижда времето си и да натисне бутона за смяна (ако например устройството е обърнато към Player 2).

Какво прави "Count moves"?
Показва номера на текущия ход на играчите.

Имам предложение/забележка/критика/обида, която искам да споделя!
Използвайте "Send feedback" бутона или просто ми изпратете e-mail на dtrifonov32@gmail.com.

Screenshots



Download / Изтегли (v1.0.0)


1 септември 2015 г.

MotivateMe - Android приложение зa генериране на мотивационни цитати!

Първото ми простичко Android приложение, първата ми публикация в този блог и... първият ми блог! :)

MotivateMe - какво е?
Приложение за Android, което генерира случайни мотивационни цитати, които ще подобрят деня ви. Поддържа цитати на английски и български език.

Как да го инсталирам?
1. Изтеглете .apk файла.
2. Прехвърлете го на Android устройството си.
3. Отворете файла през устройството си!

Как да сменя езика?
Цъкнете върху картинката, в която Мохамед Али побеждава Съни Листън! :D

Screenshots



P.S: Работи с Android 4.0.3 (IceCreamSandwich) и нагоре! Ако Android не ви позволява да инсталирате приложението, отидете на Settings > Security и сложете тикче на "Unknown sources". На по-малки дисплеи имате опцията да скролвате, за да се види целият цитат.

Download / Изтегли (v1.0.0)